IXGH39N60B IGBT Power Module Transistors IGBTs Single
KZ TECHNOLOGY (HONGKONG) LIMITED
Contact Now
Part Number : IXGH39N60B
Manufacturer : IXYS
Description : IGBT 600V 76A 200W TO247AD
Category : Transistors - IGBTs - Single
Family : Transistors - IGBTs - Single
Series : HiPerFAST™
Contact Now
IXGH39N60B Specifications
Part Status Obsolete
IGBT Type -
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 600V
Current - Collector (Ic) (Max) 76A
Current - Collector Pulsed (Icm) 152A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 1.7V @ 15V, 39A
Power - Max 200W
Switching Energy 4mJ (off)
Input Type Standard
Gate Charge 110nC
Td (on/off) @ 25°C 25ns/250ns
Test Condition 480V, 39A, 4.7 Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr) -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)